Як підготувати місце для зберігання колекційних моделей у домашніх умовах
Ти вирішуєш почати збирати колекційні моделі автомобілів та мотоциклів. Розібравшись в історії автотранспорту, замовляєш перші моделі. Звісно, попередньо довго вибираєш, порівнюєш, сумніваєшся.
Нарешті приходять вони: новенькі, у картонному й блістерному упакуванні. Ультрасучасні, у стандартному масштабі моделі серед колекціонерів 1:43 — з максимальною деталізацією та промальованою кожною деталлю. Наступний етап — зберігання колекційних моделей. На ньому часто припускаються помилок початківці. Якщо не підійти до питання з розумом, можна втратити куплені авто чи мото через неправильні умови зберігання.
Як підготувати місце та правильні умови зберігання, поділилися спеціалісти інтернет-магазину Wheelers. Більше порад читай у нашому блозі.
Прихований ворог масштабних моделей — «цинкова чума»
Якщо ти — збирач колекційних масштабних моделей автомобілів, виконаних за технологією die-cast, і ніколи не стикався з «цинковою чумою», тобі пощастило. Це непрофесійний термін, вигаданий споживачами виробів, створених зі сплавів цинку.
До речі, забарвлюючи продукцію емалями, виробники масштабних моделей додатково захищають матеріали від дії вологи, УФ-променів та інших негативних факторів зовнішнього середовища. А якщо перед фарбуванням модель ще й заґрунтували, можна вважати, що деталі мають подвійний захист.
«Ну, добре, зберігатиму моделі в сухому місці, куди не потрапляють прямі сонячні промені, із дотриманням кімнатної температури, і все буде добре!», — мабуть, подумав ти. Однак одного дня можна помітити, що улюблена die-cast модель починає руйнуватися… «Цинкова чума», hello.
Початкові ознаки «хвороби» — це незначні здуття фарби на моделі, вигинання та розтріскування з подальшим руйнуванням металу. Одна з версій її виникнення — наявність у металі газів (вуглецю й кисню), молекули яких прискорюють хімічну корозію металу зсередини.
Як підготувати місце та зберігати моделі, щоб запобігти «цинковій чумі»
Дехто з колекціонерів перетворює власні квартири чи бодай одну кімнату на справжній музей масштабних моделей: купує стелажі з дзеркалами та скляними полицями, гарно розставляє автомобілі та мотоцикли, використовуючи підставку для моделей, і навіть проводить екскурсії гостям. Проте в більшості збирачів усе ж немає місця для таких експозицій.
До якої категорії б ти себе не відносив, варто пам’ятати, що масштабні die-cast моделі не люблять прямого сонячного світла — під його дією вигорає фарба та жовтіє пластик, отож перебування в темному місці продовжує життя фігуркам. Також моделі не люблять різкого перепаду температур і вологості, а отже, зберігання колекції у гаражі чи на дачі без опалення — точно не варіант.
Якщо Harley Davidson всі моделі або інші мотоцикли, скутери й авто зберігаються в оригінальних боксах, відпадає необхідність протирати їх від пилу. Проте навіть за умови дбайливого зберігання варто періодично проводити інвентаризацію колекції, дивитися, чи все гаразд з лакофарбовим покриттям моделей, чи не вразила моделі та сама «цинкова чума», чи не плавить гума колісні диски та підставку.
В уважного колекціонера моделі перебувають у стані нових десятки років. Пам’ятай, що будь-яка, навіть не найдорожча модель в оригінальному упакуванні та без видимих пошкоджень, із часом подорожчає в ціні.